Artykuł sponsorowany

Florystyka pogrzebowa: jak wybrać odpowiedni wieniec czy wiązankę?

Florystyka pogrzebowa: jak wybrać odpowiedni wieniec czy wiązankę?

Wybór odpowiedniego wieńca czy wiązanki na pogrzeb to trudne zadanie, które wymaga zarówno wiedzy na temat florystyki, jak i wyczucia smaku oraz szacunku dla zmarłego i jego rodziny. Warto zwrócić się do profesjonalnych kwiaciarni, aby uzyskać pomoc w tej kwestii. W artykule omówimy cztery kluczowe aspekty wyboru odpowiedniej kompozycji pogrzebowej.

 

Rodzaje kompozycji pogrzebowych

 

Ważnym elementem florystyki pogrzebowej są różnorodne rodzaje kompozycji kwiatowych. Wieniec pogrzebowy to tradycyjny symbol żałoby, który można spotkać na większości ceremonii pogrzebowych. Wiązanki pogrzebowe są mniejsze od wieńców, ale również pełnią ważną rolę jako wyraz współczucia i pamięci o zmarłym. Istnieją także stroiki świąteczne, które można umieścić na grobie w okresie Bożego Narodzenia czy Wielkanocy. Warto zwrócić się do kwiaciarni specjalizującej się w bukietach kwiatowych, aby uzyskać poradę dotyczącą odpowiedniego rodzaju kompozycji.

 

Dobór kolorystyki i symboliki

 

Kolory kwiatów mają ogromne znaczenie we florystyce pogrzebowej. Tradycyjnie na pogrzebach dominują kwiaty białe, które symbolizują czystość, niewinność i pokój. Czerń to kolor żałoby, dlatego często spotykane są czarne elementy dekoracyjne, takie jak wstążki czy kokardy. Warto jednak zwrócić uwagę na indywidualne preferencje zmarłego lub jego rodziny – czasami bardziej odpowiednie będą kwiaty w ulubionym kolorze zmarłego. 

 

Wybór gatunków kwiatów

 

Każdy gatunek kwiatów ma swoją symbolikę i znaczenie, dlatego warto zwrócić uwagę na to, jakie kwiaty wybrać do kompozycji pogrzebowej. Róże są symbolem miłości i szacunku, a ich kolor może wpłynąć na odbiór kompozycji – białe róże symbolizują czystość, czerwone – miłość, a żółte – przyjaźń. Lilia jest symbolem czystości i niewinności, a goździk – miłości i oddania. 

 

Indywidualne preferencje i względy praktyczne

 

Ostatecznie wybór odpowiedniej kompozycji pogrzebowej zależy od indywidualnych preferencji zmarłego i jego rodziny. Warto zwrócić uwagę na to, czy zmarły miał ulubione kwiaty czy kolory, które można uwzględnić w kompozycji. Należy także pamiętać o względach praktycznych, takich jak trwałość kwiatów czy łatwość transportu kompozycji na miejsce ceremonii. Jeśli chodzi o piękne bukiety kwiatowe, Ostrów Wielkopolski i okolice to rejon działania kwiaciarni takich jak Zakwieciście.